Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Najgorętszy dzień na świecie od czasu rozpoczęcia pomiarów

3 lipca średnia temperatura na świecie przekroczyła 17 stopni Celsjusza, osiągając najwyższy poziom w historii.

Amerykańscy badacze stwierdzili, że nowy rekord jest najwyższy w ramach jakiejkolwiek instrumentalnej dokumentacji sięgającej końca XIX wieku.


Naukowcy są zdania, że połączenie zjawiska pogodowego znanego jako El Niño oraz trwające emisje dwutlenku węgla przez człowieka przyczyniają się do wzrostu temperatury.

W minionym miesiącu potwierdzono również, że był to najcieplejszy czerwiec w historii odnotowanych pomiarów.

Naukowcy z amerykańskiego Narodowego Centrum ds. Prognoz Środowiskowych twierdzą, że średnia temperatura na świecie wyniosła 17,01 stopnia Celsjusza 3 lipca, bijąc tym samym poprzedni rekord wynoszący 16,92 stopnia Celsjusza, który obowiązywał od sierpnia 2016 roku.

Badacze zaniepokojeni wzrostem temperatur na lądzie i w morzu obserwują te zjawiska od początku tego roku.


Po rekordowych wiosennych upałach w Hiszpanii i wielu krajach Azji nastąpiły morskie fale upałów w miejscach, w których zwykle nie występują, takich jak Morze Północne.

W tym tygodniu Chiny nadal doświadczają długotrwałej fali upałów, gdzie w niektórych miejscach temperatura przekracza 35 stopni Celsjusza, podobnie jak na południu Stanów Zjednoczonych.

Najwyższa temperatura odnotowana w poniedziałek jest najwyższą od początku monitorowania satelitarnego w 1979 roku.

Uczeni uważają również, że jest to najwyższa temperatura od czasu, gdy pod koniec XIX wieku rozpoczęto szeroko rozpowszechnione pomiary instrumentalne.

Badacze są zdania, że nowy globalny rekord jest wynikiem naturalnego zjawiska El Niño oraz trwających emisji dwutlenku węgla.


El Niño to południowa oscylacja El Niño, znana również jako ENSO, która ma trzy różne fazy: gorącą, zimną lub neutralną. Jest to najpotężniejsza fluktuacja w systemie klimatycznym na Ziemi.

„Osiągnięcie średniej globalnej temperatury powierzchni powietrza wynoszącej 17 stopni Celsjusza po raz pierwszy od momentu posiadania wiarygodnych dostępnych danych stanowi istotny symboliczny kamień milowy w naszym ocieplającym się świecie” - powiedział badacz klimatu Leon Simons.

Zobacz też:


„Teraz gdy rozpoczyna się cieplejsza faza El Niño, możemy spodziewać się jeszcze większej liczby codziennych, miesięcznych i rocznych rekordów w ciągu najbliższego półtora roku” - dodał.

Rekordowa temperatura z poniedziałku jest potwierdzeniem, że czerwiec był najgorętszym czerwcem w globalnych rejestrach.

Średnie temperatury na całej planecie były o 1,46 stopnia Celsjusza wyższe od średniej w okresie między 1850 a 1900 rokiem.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Ryanair, Jet2, easyJet, Tui. Zasady przewożenia urządzeń elektrycznych w tym e-papierosów i powerbanków
 Czytaj następny artykuł:
Szkoły w Anglii zamykane z powodu strajków nauczycieli