Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Były szef Banku Anglii obwinia Brexit za kryzys rosnących kosztów życia

Według poprzedniego szefa Banku Anglii Brexit jest jednym z głównych powodów, dla których Wielka Brytania została wciągnięta w przedłużającą się falę inflacji.

Mark Carney, który nadzorował Bank podczas referendum i wielokrotnie ostrzegał, że wyjście z UE zaszkodzi gospodarce, powiedział, że trwający atak rosnących cen i stagnacji płac jest „tym, co według niego miało się wydarzyć”.


Carney przyznał, że inne kraje borykają się z podobnymi trudnościami z powodu wzrostu światowych cen energii i następstw Covid-19.

Jednak Wielka Brytania stoi przed „rzadką” i „bardzo trudną rzeczywistością” wymagającą gwałtownej podwyżki stóp procentowych u szczytu najdłuższej recesji od 100 lat, powiedział w piątek dla BBC Radio 4.

Niektóre z twierdzeń Carneya są jednak kwestionowane przez innych ekonomistów, w tym wybitnych ekspertów, którzy ostrzegali przed Brexitem.

Tak czy inaczej, spłaty kredytów hipotecznych inwestycyjnych staną się teraz droższe w czasie, gdy Bank normalnie czyniłby je tańszymi, by napędzać wzrost gospodarczy.

Carney wskazał wojnę na Ukrainie jako główną przyczynę inflacji, powtarzając szeroko rozpowszechniony wśród ekspertów pogląd, że ograniczenie dostaw gazu do Europy przez Putina podniosło ceny energii.

Chociaż Wielka Brytania nie jest w dużym stopniu uzależniona od Rosji w zakresie importu gazu, koszty energii są tutaj ściśle powiązane z cenami hurtowymi w Europie.


Pandemia również osłabiła „zdolność do wzrostu” Wielkiej Brytanii poprzez „zmianę rynku pracy”, stwierdził Carney.

Opuszczenie UE „spowolniło tempo wzrostu gospodarczego”, powodując „długotrwały szok w zakresie wydajności”, przekonywał Carney.

Zobacz też:


Badania przeprowadzone przez think-tank Resolution Foundation w czerwcu wykazały, że Brexit doprowadził do 8% spadku handlu w Wielkiej Brytanii, co z kolei zmniejsza wydajność i płace pracowników.

Przewiduje się, że do końca dekady wydajność spadnie o 1,3% z powodu samych zmian w zasadach handlu, przy czym produkcja w sektorze rybołówstwa prawdopodobnie spadnie aż o 30%.

Pogląd, że Brexit znacząco podsycił inflację, nie jest powszechnie podzielany przez ekonomistów i nie ma za tym żadnych poważnych badań.


Wiadomo jednak, że słabszy wzrost płac utrudnia rodzinom sfinansowanie rosnących cen.

Mówiąc o spadku produktywności, Carney powiedział: „Zawsze twierdziłem, że do tego dojdzie, to się zbliża”.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Rekordowa ilość Brytyjczyków uważa, że brexit był błędem
 Czytaj następny artykuł:
Policja udostępniła nagranie CCTV pokazujące, tortury zamordowanego 15-letniego Polaka